Na začátek malý všeobecný úvod. Dlouho s námi žila tato smečka v pořadí Týše, Eda, Gjuše a Makče. Eda za chvíli vyskočí a otevře. Holdovala nočnímu způsobu života a díky Edovi

article_photo

ráno hned ulehla,

article_photo

tedy samozřejmě až po snídani.

article_photo

Bohužel, zůstal už jen junák Makčus Pikčus.

article_photo

Po střetu s autem, přišel o zadní nohu. Naštěstí druhou se podařilo zachránit, a tak běhal po světě a lezl po stromech a žebříku po třech. Dnes už jako senior polehává, občas dopádluje na dvorek, někdy ho přeneseme, ale pokud se jedná o žrádlo, je stále rychlej. Jeho osobitostí je, neustále něco vykládat, což mohu snadno doložit ze záznamu zde

article_photo

Dalším kocourem v rozšířeném příběhu je Karlos Santanos, žijící ve svém domečku u zahradní chatky nad městem, kam ho chodíme krmit. Je velice přítulný a mručí blahem, když je pomuchlán. Zimu přečká bez potíží a v létě se mnou v chatce regulérně bydlí.

article_photo

Svého času jsme tam měli strávníků opravdu dost.

article_photo

A teď k příběhu Elizabet Jandlové, dále jen E.J.

article_photo

Když divně kouká nebo štve, říkám ji Jandlovko nekoukej nebo neštvi.

article_photo

Bylo jasné, že jako kočka venkovní se nebude jen válet,

article_photo

čumět na bednu

article_photo

nebo ven, a tak po pár dnech měla otevřený koridor, aby si zmapovala nový rajón. Nakonec kočka má tu schopnost, bezpečně se vracet domů.

article_photo

a hned třetí den se nevrátila. Ani odpoledne, večer ani ráno. Neúnavný pátrací tým neuspěl ani v širším okolí, a tak pátrání přešlo do individuální fáze a začaly naskakovat černé myšlenky. Jednou stranou totiž bydlíme vedle frekventované silnice. A tu najednou, další večer, snad po tisícím čičiči, se ozvalo hned v sousedství slabé mňau.

article_photo

Ihned byl zmobilizován záchranný tým a do pohotovosti přešly baterky, světlomety a další záchranářské vybavení.

V nočním tichu i člověk něco slyší a tak byl nezkušený zvědavec lokalizován v zavřené garáži sousední firmy. Během krátké operativní porady byl vytipován jeden z majitelů klíčů. Byť v noci, nejenže nijak neprotestoval, ale naopak k zásadnímu problému přistoupil kreativně a vstřícně, čímž se stal dalším kočičím záchranářem.

Pomocí na zeď přiloženého hrnku a přesné lokalizace fonendoskopem byla E.J. vypátrána vzadu a v rohu. Po překonání uskladněného materiálu pak nebyl velký problém kotě polapit, byť se zbytky sil ještě bránilo, ale za pár minut se příběh odvíjel už v teple u misky ve zcela jiné rovině.

article_photo

Zvláštností soužití nerudného seniora a divoké juniorky je krmení. Makčus Pikčus má už načnuté ledviny, tak užívá prášky a požírá dietu, čímž má každý svoji misku danou, ovšem samozřejmě to lepší má vždy ten druhý, a tak je musíme hlídat, aby se nenápadně neprohodili.

article_photo

Ale jinak spolu celkem vychází.

article_photo

Jo a E.J. má ještě jednu zvláštnost, malinko nám šilhá,

article_photo
article_photo
article_photo

což je kouzelné. S orientací a reflexy však nemá žádný problém.

article_photo

A taky je trošku sebestředná.

article_photo

Pokud nelítá zrovna venku, tak významnou část dne trávíme taháním oběšené myši, aby si madam mohla zdokonalovat loveckou techniku predátora.

article_photo

Číhá na ni na boku pod skříní napůl vysunutá jako muréna ukrytá v útesu. Koberec je pro drápy ideální.

article_photo

I přes tento příběh ji pouštíme ven, pač víme, že se vždy vrátí, protože má kam. A kdyby se nááááhodou zase ztratila, opět ji vypátráme.

ELIZABET JANDLOVÁ NAŽIVO https://youtu.be/D0hIxyFX4ds

A co třeba pro změnu fotoreportáž NA KOLE DO KROMĚŘÍŽE A OKOLÍ