Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Měli jsme jedenáct prezidentů, tak si je zopákněme.

24. 01. 2023 8:35:40
Český národ se nemá za co stydět. V nárazníkovém pásmu ve středu Evropy nepozbyl svoji identitu. Jestli na nás shora hledí Přemyslovci, mohou být spokojeni, že se nesnažili pro nic za nic. Knížat i králů jsme měli

hodně, a také císaře. Můj neoblíbenější král je nadčasový Jiřík z Poděbrad, samostatný blog zde. Na některé můžeme být hrdi, na jiné vůbec. To platí i pro prezidenty. Někteří byli zvoleni ve svobodných volbách, jiní z "vůle" lidu a Sovětského svazu.

Tomáš Garrigue Masaryk si vysloužil uzákoněný titul Prezident osvoboditel. Příjmení Garrigue patřil jeho manželce Charlotte. V květnu 1918 podepsal v Pittsburghu společně se Slováky a Rusíny dohodu o společném státě. Nepříliš známá je jeho účast při pokusu o atentát na Lenina. Je po něm pojmenováno státní vyznamenání a není u nás město, kde by jeho jméno neneslo náměstí nebo alespoň ulice. Byl navržen na Nobelovu cenu míru. Našel jsem výrok...Tož demokacii už bychom měli, teď ještě nějaké demokraty.

Edvard Beneš byl nejmladší z deseti dětí rolníka. Absolvent Filosofické fakulty Karlovy univerzity a sociologie na Sorbonně. V prvním období úřadu po Mnichovské dohodě abdikoval a odletěl do exilu. Přednášel na univerzitě v Americe. V roce 1943 uzavřel smlouvu se Sovětským svazem. Po návratu spolu s neschopností demokratických stran nepřímo přispěl k únoru 1948. Po dobu absence parlamentu "vládl" prezidentskými dekrety, známými jako Benešovy. Lež mívá sice krátké nohy, ale nebezpečně dlouhé ruce a ke svým nohám bývá lhostejná.

Emil Hácha byl velice vzdělaný právník, předseda Správního soudu. Na hrad usedl na nátlak Beneše a byl obětován. Tragická persona, ale nikoliv zrádce. Samostatný blog zde. Byl jediný představitel Československa, který osobně "jednal" s Hitlerem. Když si Heydrich prohlížel korunovační klenoty, byl Háchou upozorněn na pověru, že kdo si vloží korunu na hlavu, bude do roka mrtev. Protektor se jen usmál. Na sklonku života k němu byla milosrdná těžká forma arteriosklerózy. Nedočkal se Benešovy amnestie a zemřel ve vězení. Přeložil do češtiny známý román Tři muži ve člunu. Zlý osud mě postavil do čela národa v nejtěžší chvíli. Je to hrozné břemeno.

Klement Gottwald byl nemanželským synem s celoživotním vzděláním truhláře. Byl plně v područí Moskvy, což nijak nepopíral a v roce 1939 veřejně potvrdil slovy v poslanecké sněmovně...jsme stranou československého proletariátu a naším nejvyšším štábem je Moskva. Chodíme se tam učit od ruských bolševiků, jak Vám zakroutit krk... K jeho osobě se pojí jedno z nejvíce střežených státních tajemství. Jak by to vypadalo, kdyby se dělnická třída, natož imperialisti dozvěděli, že zemřel na perforaci syfilitického vředu na aortě.

Antonín Zápotocký se zapsal do dějin, jako největší lhář na postu prezidenta a možná, že nejen u nás. Jeden den ujistil své spoluobčany, že měnová reforma nebude, aby druhý den byla vyhlášena. Byl vězněn v koncentračním táboře Sachsenhausen. Název táta dělníků, získal asi proto, že při prezidentování občas utíkal do obyčejné hospody. Napsal "bestseller" Rudá záře nad Kladnem a Vstanou noví bojovníci. Je autorem citátu...Ježíšek vyrostl, zestárl, narostly mu vousy a stává se z něho Děda Mráz.

Antonín Novotný, prototyp partajníka. Byl vášnivým hráčem mariáše, s konečným vzděláním strojní zámečník. Po dobu jeho úřadu došlo ke společenskému uvolnění a začaly rehabilitace části nespravedlivě odsouzených. Prosadil socialistickou ústavu a oznámil, že jsme vkročili na cestu do komunismu. Jako první se nechal oslovovat soudruhu prezidente. Neměl rád Brežněva a nesouhlasil se vstupem a umístěním "spřátelených" vojsk. V jednom rozhovoru slíbil...maso bude v brzku...to bychom nesměli být Švejci, aby hned nekoloval dotaz...kdeže to Brzko je?

Ludvík Svoboda byl vnímán jako hrdina. Po napadení ČSR odešel do Polska, kde se zapojil do odboje. Po zajetí Rudou armádou byl odsouzen na smrt. Velel Československému armádnímu sboru v SSSR a s ním vstoupil jako první na československé území. Ke konci války byl nahrazen generálem Kratochvílem. Po válce odešel do ústraní a do politiky ho přivedl až zásah Chruščova. Při nástupu do funkce položil květiny u hrobu všech prezidentů, mimo Háchy. Odmítl jmenování dělnicko-rolnické vlády Vasila Bilaka. Ke sklonku svého presidentování byl už těžce nemocen. Pronesl...Budoucnost vlasti vidíme v socialismu. Jiná cesta není.

Gustáv Husák naplnil touhu Slováků po prezidentovi slovenské národnosti. V padesátých letech byl odsouzen na doživotí jako velezrádce. Za pražského jara vystupoval jako jeho přívrženec, po roce 1968 obrátil a stal se hlavním a nekompromisním zastáncem tuhé normalizace. V roce 1944 napsal ...Je třeba, aby československý člověk považoval za svoji vlast území od Aše až po Vladivostok. Byl silný kuřák, ale na veřejnosti se s cigaretou neobjevoval.

Václav Havel, po dlouhé době svobodně zvolený prezident. Ve světě uznávaná celebrita, ne tak úplně doma. Jeho osud je obdivuhodný. V krátké době z vězení až na nejvyšší židli. Oproti Gottwaldovi jsme všichni sledovali jeho zdravotní peripetie div ne v přímém přenosu. Proslul koloběžkou a krátkými kalhotami. S mírovým bombardováním Srbska neměl problém, ale termín humanitární bombardování nevymyslel ani nepoužil. Na jeho představu o světu bez zbraní doplatili Slováci. Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatím co těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.

Václav Klaus. Studoval ekonomii u nás, v Itálii i USA. V roce 1970 musel opustit vědeckou dráhu a pracoval v Československé státní bance a krátce v Prognostickém ústavu. Poučoval nás i Brusel. Proslul sbírkou prezidentských per a citátem...Není potřeba přijímat zákony. Drobné akcionáře ovládne neviditelná ruka trhu...I méně známého citátu z roku 2012...Přímá volba prezidenta je populistický nesmysl. V současné době úřaduje v po sobě pojmenovaném institutu.

Miloš Zeman se stal prvním prezidentem v přímé volbě. Vysokou školu vystudoval dálkově. Na denní studium nebyl přijat z politických důvodů. Je o něm známo, že na Vysočině objímal stromy, umí krokodýla a rád poučuje. Jeho úřadování ve skleníku patřilo mezi oblíbenou lidovou zábavu. Má přibližně stejný počet příznivců i oponentů. Proslul mnoha citáty, například...Po vyhynutí blbouna nejapného je nejhloupějším stvořením na světě český novinář.

Trochu související článek GENERÁL ELIÁŠ ANEB ZNÁME SVOJE HRDINY?

Autor: Jaromír Šiša | úterý 24.1.2023 8:35 | karma článku: 35.56 | přečteno: 1078x

Další články blogera

Jaromír Šiša

Cyklovýprava do Kroměříže a okolí k tomu.

Turista se orientuje podle průvodců, map a GPS. Jsou však atraktivní místa, kam jede najisto i bez nápovědy. Cykloturista se však neupíná jen na tato místa, ale k tomu prozkoumá zodpovědně také okolí.

1.2.2023 v 9:13 | Karma článku: 36.50 | Přečteno: 844 | Diskuse

Jaromír Šiša

Neratov a Vrchní Orlice aneb dva příběhy kostelů z Orlických hor.

Zatím co příběh neratovského kostela Nanebevzetí Panny Marie dospěl ke šťastnému konci, druhý je příběhem poněkud smutnějším, ale i v případě nedalekého kostela svatého Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici se začíná blýskat na lépe.

16.1.2023 v 9:34 | Karma článku: 36.93 | Přečteno: 836 | Diskuse

Jaromír Šiša

Tak kde jsem vloni všude byl, co viděl a stačil vyfotit.

Téma rozhodně neni vyčerpáno. Otázka zněla co vybrat, odložit na pokračování nebo samostatnou fotoreportáž. V zimě na to bude času dost, teda jestli už nezačíná jaro. Natočit na Nový rok 150 km na motorce, není úplně normální.

4.1.2023 v 8:06 | Karma článku: 38.87 | Přečteno: 1657 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Babica

Kvóty vše napraví

Navzdory tomu, že jsme konečně vykročili správným směrem, navzdory našim úspěchům na poli mezinárodní politiky, navzdory faktu, že po vypráskání Babiše je u moci ta nejlepší pravicová vláda, máme v Česku nákupní problém s dezoláty

7.2.2023 v 18:30 | Karma článku: 12.69 | Přečteno: 106 | Diskuse

Gabriela Bretschneiderová

Podpora v nezaměstnanosti aneb poděkuj za almužnu

Moje zkušenost s podporou v nezaměstnanosti. My tu almužnu přežijeme, potřebuji si ještě odpočinout a absolvovat kurz chůvy.

7.2.2023 v 14:05 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 385 |

Jiří Turner

Filipika proti nepracujícím pseudodůchodcům

Po vzoru soudruhů z Francie bychom rádi do důchodu dříve, než zestárneme. To by se nám líbilo: Do třiceti studovat, poznávat svět, založit rodinu a v plné síle jít na odpočinek. Tenhle "kuvajtský" model má ale chybu. Nemáme ropu.

7.2.2023 v 12:27 | Karma článku: 31.20 | Přečteno: 2478 | Diskuse

Karel Trčálek

Zběsilá pavlovovská totalitní masáž nabírá na obrátkách

Pavlovovci musejí mít nějakou táhlou kocovinu z úspěchu. Vždyť volby vyhráli. Ale oni se nám potřebují vervat do hlavy, ujistit nás, že zvítězila prozřetelnost dobra, kdy ne Babiš, ale zbožňovaný idol vede přímou cestou ke spásu

7.2.2023 v 11:45 | Karma článku: 21.42 | Přečteno: 419 | Diskuse

Jan Ziegler

Štrougal byl zločinec, žádný reformátor

Tak nám zemřel bývalý komunistický předseda vlády Lubomír Štrougal v požehnaném věku 98 let. Pozemská spravedlnost jej nedostihla, té nebeské už neunikne. Má na svědomí i vraždy.

7.2.2023 v 11:19 | Karma článku: 23.32 | Přečteno: 361 | Diskuse
Počet článků 507 Celková karma 37.75 Průměrná čtenost 3870

67 let, ve volných chvilkách pro vlastní potěšení cestující, fotící a píšící.

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...