Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Putování za hrady a zámky v pořadí páté.

1. 03. 2023 8:04:01
Už za měsíc začne hlavní turistická sezona, a tak plynule navážu na předešlé zámeckohradní výpravy. Je na čase zkontrolovat turistický botník. Opáčko nebo nápověda nejsou od věci. K základním infomacím přidávám nějakou zajímavost.

VŠECHNY FOTKY JSOU SAMOZŘEJMĚ MOJE A KLIKACÍ

article_photo

Velké Meziříčí. Renesanční zámek vznikl přestavbou hradu a vlastníkem je rod Podstatzký-Lichtenstein. V 18. století byl rozšířen o barokní křídlo podle návrhu Jana Blažeje Santiniho.

article_photo

Zajímavostí je Sarajevský salon, věnovány císařským manévrům z roku 1909. Mezi hosty tehdy patřil císař František Josef I., německý císař Vilém II. a následník trůnu František Ferdinand d ́Este. Docela slušnej papalášskej mejdan.

article_photo

Zámek Křižanov. Sídlil zde Přibyslav z Křižanova, otec sv. Zdislavy. Dlouho ležel v sutinách. Později byl barokně přestaven a v roce 1945 konfiskován. Vznikly zde byty a kanceláře a komančové přidali Strojně traktorovou stanici a kravín. Od r. 1960 zde působí ústav pro zdravotně postiženou mládež.

article_photo

Rozsáhlý státní hrad Veveří. Postaven byl jako lovecký hrad moravských markrabat. Markrabětoval tu také Otec vlasti. Jedna z přístupových cest vede lodí po Prýglu, a tak má hrad i svůj přístav. Který to má?

article_photo

Nedávno byla uvedena do provozu lávka spojující hrad a levý břeh s pravým. Radost z toho mají především pěšáci, ale i cyklisté. Prýgl se tím dá obejít nebo objet a cesta po traverzách je děsně romantická.

article_photo

Renesančního zámku v Rosicích se ujali Žerotínové. V dalších letech se majitelé často střídali. Dnes je ve vlastnictví státu. Zámek ukrývá také protiatomový kryt, který lze v rámci prohlídky navštívit.

article_photo

Podhradí si mimo kryt žije svým životem.

article_photo

Oslavany. Renesanční zámek s arkádovým nádvořím býval cisterciácký klášter. Nepřežil však husitské nájezdy a následný požár. Zrušený klášter nechali noví majitelé přestavět na renesanční zámecké sídlo.

article_photo

Navštívit tu lze hasičské muzeum a část prostor je věnovaná oslavanské tepelné elektrárně, první parní elektrárně na Moravě. V zámku sídlí rovněž Zámecký pivovar.

article_photo

Lednice. Perla jižní Moravy s botanickou zahradou je součástí Lednicko-valtického areálu zapsaného mezi světové kulturní dědictví UNESCO. První historická zpráva pochází z roku 1222. V 17. století zde byla vytvořena podzemní jeskyně, která slouží návštěvníkům dodnes.

article_photo

Pořádaly se tu VIP dejchánky evropské šlechty. Sloužily k tomu reprezentační sály s vyřezávanými stropy, dřevěným obložením a vybraným mobiliářem, což nemá v Evropě obdoby.

article_photo

Valtice. Rodinné sídlo Lichtenštejnů. Navštěvoval ho císař František Josef I. Součástí expozice jsou mimo jiné dva originály Řádu Zlatého rouna.

article_photo

V mísních sklepích je umístěn Salon vín, kde lze ochutnat za 100 nejlepších vín daného roku.

article_photo

Mikulov. Třetí do valticko lednického trojúhelníku. Jeho historie sahá do 11.století. Silueta zámku nelze v krajině Pálavy přehlédnout. Pobývala zde řada známých osobností. Například císař Napoleon.

article_photo

V roce 1945 vyhořel, ale byl postupně nákladnou rekonstrukcí opraven. V zámeckém sklepě je umístěna expozice vinařství. V patře pak sál předků.

article_photo

Ždánice. V 17. století prošly zámecké interiéry úpravami, další přestavba v duchu baroka proběhla později. Od roku 1850 zámek sloužil jako sídlo okresního soudu a berního úřadu. V současnosti je v soukromém vlastnictví.

article_photo

Ve Ždánicích nemají pouze zámek, ale také Golema

article_photo

Čejkovice. Zámek byl přestavěn ve 2. polovině 16. století z tvrze. Pamatuje příchod templářů na naše území. Později tu jezuité vybudovali rozsáhle sklepy dlouhé až 650 m. V současnosti v zámku sídlí hotel.

article_photo

Těšany. Zámek je chráněná památka. Byl postaven v 17. století jako rezidence brněnských dominikánů. Protože v obci nebyl kostel, zřídili si v rezidenci vlastní kapli. V roce 1999 prošel rekonstrukcí a nyní je v soukromém vlastnictví.

article_photo

Zámek Moravský Krumlov. V současné době tu probíhá celková rekonstrukce, ale slavná Slovanská epopej od Alfonse Muchy je přístupná.

article_photo

Žleby. Zámek je proslaven historickými interiéry, expozicí zbraní, divadelním sálem a ojediněle vybavenou zámeckou kuchyní. K romantickému prostředí je třeba přičíst také anglický park.

article_photo

Není Karlštejn jako Karlštejn, tento najdete ve Žďárských vrších. Z původního Kahlstein, tedy holý kámen, což si místní převedli do Karlštejn. Postaven byl v roce 1770. Zámek tvoří souměrně složené objekty pozdního baroka.

article_photo

V roce 1945 byl vyvlastněn a sloužil jako rekreační středisko. Při rekonstrukci mu majitel vrátil původní vzhled. Veřejnosti je zpřístupněn od roku 2020.

article_photo

Původně gotický hrad Houska založil Přemysl Otakar II. V roce 1590 byl přestavěn na renesanční zámek. Období středověku připomíná hradní kaple s cennými nástěnnými malbami. Známou je Zelená světnice s malbami z 16. století a také lovecký a rytířský salon, jídelna nebo taneční sál.

article_photo

Přemysl Otakar II. založil také vimperský hrad, jako strážní pevnost nad stezkou z Bavorska do Čech. Později vzniklo předsunuté opevnění a hrad by spojen s opevněným městem v jeden dobře hájitelný celek. V nové době tu měl kanceláře velkostatek a Jihočeské státní lesy.

article_photo

V roce 2010 je zámek prohlášen národní kulturní památkou a v havarijním stavu jej v roce 2015 přebírá Národní památkový ústav. Ten postupně památku obnovuje a zpřístupňuje veřejnosti.

article_photo

Zámek Mělník. Na konci 17. století si nechal postavit hrabě Heřman Jakub Černín. I když je dnes ve špatném stavu a veřejnosti nepřístupný. Z původního vybavení zámku se bohužel nic nedochovalo. Nyní je soukromým majetkem.

article_photo

Neuberk. Barokní zámek z roku 1738 byl založen roku 1738. Kolem patrové budovy vznikl v 19. století anglický park. Vlastníkem je zemědělská škola, která jej využívá pro výuku praktických dovedností.

article_photo

Zámek Jezeří dělí dva světy. Na jedné straně slavnou minulost s přepychem knížecího sídla, na druhé období zmaru a zapomnění. V roce 1996 se stává zajímavým prezentací neopravené památky, kdy je návštěvník svědkem její postupné proměny.

article_photo

Z terasy byl ve své době jistě utěšenější pohled.

article_photo

Hrad Cheb je jednou z našich nejvýznamnějších románských památek. K nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple a Černá věž, součást románského opevnění.

article_photo

Praha, letohrádek Hvězda v oboře na Bílé hoře, kterou založil císař Ferdinand I. Za císaře Josefa II. sloužil jako muniční skladiště. Zásadní rekonstrukce proběhla v letech 1948–1952, za účelem expozice Aloise Jiráska. Další rekonstrukce proběhly v letech 1986–2000.

article_photo

Řekněme, že jsem na půli cesty, tak se na tu druhou stylově posílím.

article_photo

Novorenesanční zámek Třešť. Majetek baronů rodu Sternbachů, po roce 1945 žákovský domov, od roku 1986 majetek Akademie věd. Zámek je spjat s Franzem Kafkou, který tu pobýval. Své o něm ví také pan Tau. V současné době po velké rekonstrukci ultraluxusní hotel.

article_photo

Pernštejn, jeden z nejnavštěvovanějších hradů. Dal by se přeložit jako Medvědí kámen. Počátky rodu Pernštejnů najdeme ve 13. století. V 15.století Jan z Pernštejna hrad prodal a od té doby se majitelé střídali. Kdyby tehdy byly už realitky, vydělaly by slušné groše. Posledním majitelem byl až do roku 1945 rod Mitrovských, kteří neměli naštěstí dost peněz na plánovanou romantizující přestavbu, a tak se hrad dodnes zachoval v původní goticko-renesanční podobě.

article_photo

Točilo se tu spoustu filmů, zvláště pak pohádek. Třeba Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Jak se budí princezny, ale také horor Upír Nosferatu nebo italský seriál Princezna Fantaghiro

article_photo

Zámek Nové Město nad Metují. Po požáru v roce 1526 byl přestavěn a jeho nepravidelný čtyřúhelníkový půdorys se dochoval dodnes. Později následovaly úpravy v letech 1909-15 vedené Dušanem Jurkovičem. Z tohoto období vás okouzlí dobové interiéry ve stylu vrcholné secese a funkcionalismu.

article_photo

Na počátku 20. století při přestavbě zámku nechali jeho majitelé přebudovat bývalý hospodářský dvůr na květinový park a zrekonstruovali přilehlou terasovitou zahradu. Ke snadnějšímu přístupu i úkryt před nepohodou nechal Dušan Jurkovič postavit místo bývalé dřevěné lávky krytý dřevěný most.

article_photo

Zámek Vidim. Doba výstavby je nejistá. Do roku 2014 byl stav hospodářských budov i parku neutěšený. Poté byly opraveny pohledové části fasád a interiér. Opravený zámek dnes slouží jako dům pro seniory.

article_photo

Hrad Sovinec byl založený mezi léty 1329 – 1332. V 17. století, kdy hrad vlastnil Řád německých rytířů. Vojenský význam hradu postupně klesal a jeho rozklad doprovázelo i rozprodávání stavebního materiálu. Od roku 1904 byl změněn na letní sídlo velmistra Řádu. V době 2. sv. války sloužil wehrmachtu a jako zajatecký tábor.

article_photo

Renesanční zámek v Lipníku s terasovou zahradou si až do roku1858 zachoval svou podobu. Po 2. světové válce přešel zámek do vlastnictví státu. V letech 2002 – 2003 byl zrekonstruován a slouží jako sídlo městského úřadu.

article_photo

Když se řekne Helfštýn, ozve se...monumentální hradní architektura. Celý komplex tvoří řada staveb, včetně čtyř nádvoří. Má pět bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. Svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě.

article_photo

Říká se mu strážce Moravské brány. Než celý areál projdete nahoru a dolu, pocítíte to na nohách.

article_photo

Hrad Šternberk založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka. Z původní stavby se zachovaly zbytky opevnění, zdi hlavního paláce a také mohutná okrouhlá věž. Pozoruhodnou památkou je také secesní osobní výtah.

article_photo

A už mířím fakt domů, ještě zdvořilostní zastávka u Kučerů na zámku Nové Hrady,

article_photo

zrovna se tam nakrucovaly Tatrovky z Bystřice nad Pernštejnem,

article_photo
article_photo

u sousedů v Litomyšli, kde se narodil Bedřich Smetana a už jsem doma na

article_photo

hradišti s wellness, postaveném začátkem tohoto století v zahrádkářském slohu. Je obývané sezónně podle agrotechnických lhůt a celoročně kocourem Karlem. K objektu patří dva skleníky, několik arů orné půdy a dobové zahradnické nářadí.

Šestý díl ještě do otevření sezony zmáknu.

Tematicky předešlá fotoreportáž ČTVRTÉ PUTOVÁNÍ PO HRADECH A ZÁMCÍCH.

Autor: Jaromír Šiša | středa 1.3.2023 8:04 | karma článku: 38.02 | přečteno: 1318x

Další články blogera

Jaromír Šiša

Slavkovský zámek, focený uvnitř, naokolo a z nebe.

Hlavní turistická sezóna bere za kliku, a tak průběžně nabídnu par tipů k návštěvě a obdivu. Začnu zámkem ve Slavkově. Jeho historie sahá do 13. století, kdy byl sídlem německých rytířů. K přestavbě zavelel

20.3.2023 v 8:04 | Karma článku: 33.50 | Přečteno: 511 | Diskuse

Jaromír Šiša

15. březen 1939, vzpomeňme smutného výročí.

Toho dne zahájila německá vojska okupaci zbytku Československa a začalo jedno z nejtemnějších období našich dějin. Vždyť podle německých plánů bychom tu dnes už nebyli. Chronologická kostka tehdejšího vývoje událostí praví, že

15.3.2023 v 8:05 | Karma článku: 36.75 | Přečteno: 723 | Diskuse

Jaromír Šiša

Ženy by na sebe měly hledět očima mužů, vlastní je zrazují.

Kompliment je sice společenská disciplína a může být hanebně zneužit k oplzlým cílům, ale přesto by ženy měly věřit mužům a využít toho, že jejich mozek prvotně vnímá 4/5 informací zrakem, a že zrcadlo podává zkreslené údaje.

14.2.2023 v 8:41 | Karma článku: 38.39 | Přečteno: 1200 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Klára Hášová

Napsal by Mácha na Petříně pokračování Máje?

Petřín. Kopec nad Prahou, na kterém jsem si vždycky natrhala kytičku z lučních kvítků, ochutnala křupavé jablko ze stromu a usmívala se nad dvojicemi sedícími v trávě hned jakmile sluníčko vytáhne první sněženky ze země.

22.3.2023 v 15:26 | Karma článku: 9.86 | Přečteno: 116 | Diskuse

Jaromír Šiša

Slavkovský zámek, focený uvnitř, naokolo a z nebe.

Hlavní turistická sezóna bere za kliku, a tak průběžně nabídnu par tipů k návštěvě a obdivu. Začnu zámkem ve Slavkově. Jeho historie sahá do 13. století, kdy byl sídlem německých rytířů. K přestavbě zavelel

20.3.2023 v 8:04 | Karma článku: 33.50 | Přečteno: 511 | Diskuse

Veronika Foglová

Chaloupky Orlických hor - Nová Ves

Nová Ves - jméno, které ve svém názvu nese nejvíce obcí v naší vlasti, více než 60. Avšak ta, do níž se dnes podíváme, se počítá mezi zaniklé.

19.3.2023 v 14:16 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 141 | Diskuse

Martina Mičková

Zase jednou rozum nechápal a oči nestíhaly

Navštívila jsem s dětmi interaktivní výstavu For Model na Výstavišti Flora v Olomouci a nevěděla jsem, kam se dříve podívat.

18.3.2023 v 19:14 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 353 |

Petr Široký

Jak jsem potkal brouky (Díl XII. - Šumava - Černé a Čertovo jezero)

Broučí znalosti většiny z nás plynou z dávné četby Ferdy Mravence a občasného setkání s druhem dostatečně velkým či nápadným, aby si ho člověk povšiml – střevlík, beruška, chroust, zlatohlávek.

16.3.2023 v 8:42 | Karma článku: 24.90 | Přečteno: 546 | Diskuse
Počet článků 512 Celková karma 37.20 Průměrná čtenost 3853

67 let, ve volných chvilkách pro vlastní potěšení cestující, fotící a píšící.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...