Putování po hradech a zámcích na několik etap.

19. 04. 2019 7:15:12
Dva roky jezdícího focení vydalo dostatek fotek, aby výsledek dal na čtyři zámecké a hradní fotoblogy. První výprava vede na Moravu. A kdo ví, třeba zběžné proběhnutí na monitoru poslouží jako možný tip na výlet.

VŠECHNY OBRÁZKY JSOU MOJE A KLIKACÍ

Obejít to nešlo, na kole nemám takovou výkonnost, a tak vyhrála třetí varianta.

article_photo

Moravská Třebová aneb renesanční perla za humny. Expozice nabízí alchymistickou laboratoř i středověkou mučírnu.

article_photo

Na nádvoří stojí šest slunečních hodin, vytesaných do pískovcových bloků. Pocházejí zřejmě z roku 1558.

article_photo

Městečko Trnávka, zřícenina hradu Cimburk. Původně pevnost, po třicetileté válce opuštěný. Byl tu nalezen poklad 2500 stříbrných mincí ze 13. století, který je uložen v Národním muzeu.

article_photo

Jaroměřice. Osada převzala název po jednom z arcibiskupů, Jaromírovi. V chodbách prý dodnes straší bezhlavý rytíř Beštěrenec, což je málo pravděpodobné, protože dnes složí jako mateřská školka a obecní úřad.

article_photo

Barokní zámek Velké Opatovice od roku 1934 vlastní obec. Byla v něm škola a přistavěla se tělocvična. V roce 1973 část objektu vyhořela.

article_photo

Po dokončení oprav pod touto zajímavou střechou sídlí Moravské kartografické centrum zpřístupněné veřejnosti.

article_photo

Konice nejsou až tak známé, ale zaujala mě tématická sekera zaseknutá před zámkem. Uvnitř je u nás největší muzeum seker a sekerek a taky řemesel.

article_photo

Zámek Šebetov. Svého času letní rezidence členů kláštera Hradisko. Dnes slouží seniorům. K procházkám slouží rozsáhlý park.

article_photo

Nejdříve trochu nejistoty,

article_photo

ale teď už je to jasné. Bouzov je nejenom vyhledávaný turisty, ale také filmaři. Točilo se to 31 filmů. Jako první v roce 1959 pohádka O medvědu Ondřejovi.

article_photo

Úsov, druhý článek výletů z oblíbeného kolečka školních výletů. V jeho místnostech a schodištích visí 700 kusů různých parohů.

article_photo

Javoříčko. I když tématicky příliš neladí, patří pevně do trojkolečka školních výletů Bouzov, Úsov. Nacisté vyhladili obec pár dní před koncem války.

article_photo

Opět trochu nejistoty.

article_photo

Samozřejmě Plumlov. Byl tu desátý sraz velorexů a tak třeba zámecká zabijačka.

article_photo

Během celé sezony se tu pořádá spousta zajímavých akcí.

article_photo

Čechy pod Košířem. Součástí je rozsáhlá zámecká zahrada s řadou drobných staveb, mimo jiné empírový altán, který sloužil jako ateliér Josefu Mánesovi.

article_photo

Doporučuji navštívit také famózní muzeum kočárů.

article_photo

K tomu se tu každý rok pořádá kočárová sláva s názvem Josefkol

article_photo

Přemyslovský olomoucký hrad. Právě zde vymřeli roku 1406 vraždou Václava III. Přemyslovci. Dominantou areálu je katedrála svatého Václava. Její zadní věž je vysoká 100 metrů.

article_photo

Tovačov, Tovačov tovačovský zámek, nebyl bych vojákem kdyby ne galánek...tak to je on. Věž se jmenuje Spanilá a měří 96 metrů

article_photo

Chropyně. Zámek je spojen s moravským králem Ječmínkem. V rytířském sále je unikátní expozice zbraní. Na prohlídku stačí skupina jen dvou lidí.

article_photo

Náměšť na Hané. Poslední hrabě ho prodal obchodníkovi se železem Františku Ottahalovi opravdu s dvěma t. Dnes je majetkem města a potěšit se můžete míšenským porcelánem a expozicí dětských kočárků.

article_photoarticle_photo

Renesanční zámek Velké Losiny. Unikátní je především rytířský sál. Neblahou proslulost získal procesy s čarodějnicemi. Byl zde točen i film Kladivo na čarodějnice.

article_photoarticle_photo

Janovice. Původní gotická tvrz, přestavěná na renesanční zámeček a ve své době ukrývala jednu z největších a nejbohatších soukromých knihoven. Po válce sloužil jako archiv.

article_photo

Javorník, zámek Jánský vrch. Stojí na skalnatém výběžku a nedá se přehlédnout. Mimo jiné skrývá největší sbírku dýmek ve střední Evropě.

article_photo

Jsme zhruba v polovině výletu a čas k obědu.

article_photo

Slezské Rudoltice. Ve 2. světové válce zde sídlila část Goebbelsova ministerstva propagandy a informace byly předávány přímo do Hitlerova hlavního stanu. Později byl v zámku prováděn výcvik Hitlerjugend.

article_photo

Zámek Linhartovy. Stojí na hranicích. Kolem jedete jak po naši tak po polské straně. Od poslední přestavby v osmnáctém století, je v původní podobě. Je tu umístěna stálá expozice šicích a pletacích strojů, vzácné keramiky, citer, historie četnictva nebo galerii harmonií.

article_photo

Státní zámek Raduň. Prohlídková trasa vede i podzemím. K zámku je přilepený lesopark, rybník a sýpka.

article_photoarticle_photo

Hradec nad Moravicí. Atraktivní zámek s jedním z největších lesoparků u nás. Park je otevřen do okolní přírody. V zámku pobývala řada slavných osobností, například L. van Beethoven, F. Liszt a N. Paganini.

article_photoarticle_photo

Stará Ves nad Ondřejnicí. Ojedinělá štuková výzdoba s pozoruhodnou věží. Zámek dnes slouží ke kulturním akcím, jak v interiérech, tak na nádvoří nebo v zámeckém parku.

article_photo

Karviná zámek Fryštát. Původně empírového zámku měl po roce 1948 osud podobný mnoha jiným. Byl "dostavěn" sídlily v něm různé úřady. Ke změně došlo hned po roce 1990. Dnes v něm je expozice šlechtického bydlení a jeho parkem se dostanete až k lázním Darkov.

article_photoarticle_photo

Slezskoostravský hrad. V důsledku poddolování poklesl o 16 metrů. v roce 1958 na něj byl dokonce vydán demoliční výměr. Dnes je oblíbeným výletním místem, kde se konají různé kulturní akce.

article_photo

Tím výčet hradů a zámků v Ostravě nekončí. Svého času jich tu v miniaturním provedení stálo mnohem víc.

article_photo

Hrad Štramberk s jednou z nejznámějších věží známou jako Trúba. Slouží jako rozhledna s báječným pohledem do krajiny.

article_photo

Žerotínský zámek Nový Jičín. Atrakcí je expozice Nechte na hlavě, která čítá na 600 pokrývek, včetně kolekce pokrývek hlav významných našich osobností, jako například klobouk T.G. Masaryka, Františka Palackého, Jana Nerudy, Petra Bezruče a dalších.

article_photo

Zámek Hustopeče nad Bečvou byl po roce 1945 zestátněn nyní v majetku městyse. Prošel rozsáhlou rekonstrukci. O víkendech se provádí prohlídka s možnou degustací vín.

article_photo

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Jeho devastaci zahájili Švédové a dorazila ho kasárna a ženská káznice. Během prohlídky lze zhládnout i sbírku gobelínů z místní manufaktury. Část arkády je zasklena.

article_photo

Zámek Vsetín, je nejstarší historickou budovou Valašska. Životu na Valašku se věnují i expozice. Věž je přístupná jako rozhledna.

article_photo

Film Kulový blesk a nesmrtelná hláška...Na druhou kolej přijede vlak z Vizovic...Ale mají tu i noblesní zámek.

article_photoarticle_photo

Zámek Slušovice, vybudovaný v dobách vrcholného socialismu jako hotel u dostihové dráhy. Dnes opuštěných.

article_photo

Nový Světlov. Vystavěný v anglické tudorovské gotice. Byl vypleněn Turky. Jezdil sem Josef Mánes vyučovat dceru majitelky Žofie Haugvicové. Pro veřejnost byl zámek slavnostně otevřen roku 2011. V prostorách se nachází nová hudební a divadelní aréna, hotel a restaurace.

article_photo

Přílepy. Zámek v majetku obce a nepřístupný. Od roku 1955 do 1985 zde byla vyhlášená porodnice a gynekologická klinika.

article_photoarticle_photo

Když vidím tu židli a jsme kousek od Přerova, navrhuji přestávku a trochu občerstvení. Příště vyražíme dál.

article_photo

navazující fotoreportáž HRADY A ZÁMKY DRUHÁ ETAPA

Autor: Jaromír Šiša | pátek 19.4.2019 7:15 | karma článku: 39.16 | přečteno: 2204x

Další články blogera

Jaromír Šiša

Ze Svitav až k Bajkalu. Zastavení první, Moskva.

Výchozím bodem putování na ruském území je Moskva, hlavní město ruské federace s deseti miliony obyvatel. Nejvýznamnější stavbou je Kreml s deseti věžemi, plochou 28 hektarů a Leninem, ale neni to samozřejmě jediná památka.

15.8.2019 v 10:37 | Karma článku: 39.52 | Přečteno: 1354 | Diskuse

Jaromír Šiša

O tom, jak jsme pili pivo, soutěžili v guláších a obdivovali veterány,

což všechno dohromady vytvořilo skvělou náladu po celý den, i když občas pršelo, jen se lilo. Zvláště na večerní program, ale vydrželi jsme statečně pod deštníky.

24.7.2019 v 10:11 | Karma článku: 38.52 | Přečteno: 1258 | Diskuse

Jaromír Šiša

Svojanov, tajemný hrad českých královen, focený na všechny způsoby. I z nebe.

Nechal jej postavit Přemysl Otakar II. Po jeho smrti připadl vdově Kunhutě, která ho odkázala Záviši z Falkenštejna. Po té připadl koruně. Karlem IV. byl vyjmut jako hrad, který nesmí být vyveden z majetku koruny. Je to náš jediný

15.7.2019 v 8:07 | Karma článku: 38.82 | Přečteno: 2027 | Diskuse

Jaromír Šiša

O tom, jak se do Šiklova mlýna sjeli motorkáři.

Šiklův mlýn je zábavní areál na Vysočině s westernovým městečkem. Jezdí tu Pacific expres, stanují indiáni a probíhá stylový program. Pro děti jako dělané. Poslední víkend v červnu sem bez rodičů zamířili i motorkáři.

4.7.2019 v 8:06 | Karma článku: 37.77 | Přečteno: 1441 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Veronika Foglová

V království slunečnic

K létu neodmyslitelně patří, aspoň tedy pro mě, slunečnice. A protože u kolegů na zahradě jich právě kvete spousta, vysokých a nádherných, zašla jsem si tam v pátek, abych potěšila oko.

25.8.2019 v 18:41 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 83 | Diskuse

Jan Pražák

Predátoři v zajetí

Dnes vám nabízím lehký, zcela nepolitický, možná tak trochu naivní a hlavně klidný článek do současné neklidné doby. Tak máte-li chuť a chviličku času, pojďte si ke mně odpočinout.

25.8.2019 v 14:31 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 214 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Když mě bolí srdce a stýská se mi, jedu tam, kde jsou šutry...

Ano, je to kousek od domova. Od místa, kde jsem vyrůstala, kde tekla moje řeka, kde jsem se koupala jako malá holka.

25.8.2019 v 5:00 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 230 | Diskuse

Klára Tůmová

Časy (vý)letní

Nejen prací živ je člověk, a tak ač dovolená se v danou chvíli nekoná, občas vyrazit na chvilku za humna je nutné.

23.8.2019 v 21:58 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 233 | Diskuse

Pavel Kynčil

Okolo Radomyšle

Radomyšl je městys, i když na to moc nevypadá. Dominantním prvkem je kostel Sv. Jana Křtitele, kolem kterého jsem se tak nějak motal.

23.8.2019 v 15:51 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 213 | Diskuse
Počet článků 420 Celková karma 38.37 Průměrná čtenost 3575

64 let, ve volných chvilkách pro vlastní potěšení cestující, fotící a píšící.

Najdete na iDNES.cz