Etapa třetí, první putování po hradech a zámcích v Čechách.

28. 05. 2019 9:14:47
Někdy si s nadsázkou říkám, že naši předci nedělali nic jiného, než stavěli hrady a zámky, máme jich opravdu hodně, a tak po dvou moravských výpravách zajedu na první poznávačku do Čech.

PADESÁT FOTEK A VŠECHNY JSOU KLIKACÍ

Hned za humny mám hranice, a za nimi

article_photo

renesanční zámek Litomyšl, zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO. Jako dar ho nechal postavit Vratislav Nádherný z Pernštejna pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. Docela bourák. Unikátní je zámecké divadlo.

article_photoarticle_photo

V areálu lze navštívit také rodný dům Bedřicha Smetany.

article_photo

Symfonii chuti však nesložil, tu přepsali do not v místním pivovaru.

article_photo

Každoročně se tu konají vyhlášené Lázně ducha.

article_photo

Nové Hrady. Jedna z mála rokokových staveb u nás. Postavený v 18. století, po roce 1948 chátral. Nyní je v soukromých rukách a vzkvétá. V rámci prohlídky lze nahlédnout i do privátních komnat současných majitelů.

article_photoarticle_photo

Ve špejcharu za zámkem je umístěno největší museum kol, které je také v soukromých rukách. Vedle mnoha jiných tu lze spatřit i kolo násobných mistrů světa v kolové bratří Pospíšilů.

article_photo

Součástí zámku Letohrad s umělou jeskyní je muzeum a světnička Járy Cimrmana včetně památníku. Nachází se tu saně, které údajně patřily Napoleonovi.

article_photo

v zámku Doudleby lze mimo jiné shlédnout místnost pro služebnictvo a zrcadlový sál. Unikátní sgrafitová výzdoba pokrývající všechna vnější i vnitřní průčelí, je vysoce ceněna odborníky. Upoutá také bohatý štuk.

article_photo

Častolovice. Zámek s anglickým parkem. Nad vchodem je věž a do ní byla umístěna vodní nádrž pro celý zámek včetně kašny. V roce 1948 byl zámek zkonfiskován a v roce1992 v restituci navrácen současné majitelce Dianě Phipps Sternbergové., která na zámku žije a stále pracuje na jeho správě a zvelebování.

article_photo

Zámek v Rychnově nad Kněžnou patří k největším a nejkrásnějším barokním celkům v Čechách. Autorem této kompozice je slavný Jan Blažej Santini-Aichel. Součástí zámku je vyhlášená obrazárna. Konají se tu srazy veteránů.

article_photoarticle_photo

Nejzajímavější částí zámku Potštejn je mramorový sál se štukovaným stropem, ale také jídelna a koupelna. Prohlídky jsou často kostýmované, včetně nočních.

article_photo

Kunětická hora u Pardubic aneb Kuňka. Hrad byl vypleněn a ohrožován lámáním kamene. V jeho prospěch intervenoval třeba Alois Jirásek nebo Mikoláš Aleš. Natáčela se tu Arabela, a tak se mu také říká Rumburakův hrad.

article_photoarticle_photo

Hned pod Kuňkou potěší děti Perníková chaloupka s prohlídkou.

article_photo

Pernštejnové přestavěli sídlo v Pardubicích jako přechod mezi hradem a zámkem, což je při takové rozloze unikát střední Evropy. Po roce 1948 sdílel osud mnoha památek. Rekonstrukce začala v roce1994. Zajímavá je expozice Proti proudu času, která začína v 10. století.

article_photo

V zahradě a v přednádvoří se pohybují a křičí pávi, mezi nimi i albíni.

article_photo

Hrádek u Nechanic. Neogotický zámek byl postaven v letech 1839-1957. Je vyhledávaný filmaři. Točily se tu například filmy Atentát, Princ a Večernice nebo i díl seriálu o Komisaři Maigretovi.

article_photoarticle_photo

Dolní Přím. V zámku byl za prusko-rakouské války lazaret, později sloužil obci, což platí dodnes.

article_photo

Zámek Chotělice byl postaven na místě tvrze v roce 1875. Po válce byl znárodněn a postupně sloužil jako dětský útulek, domov důchodců a ústav pro mentálně postiženou mládež.

article_photoarticle_photo

Zámek Jičíněves neni veřejnosti přístupný, ale zájemci si mohou pronajmout apartmány. Zámek patřil rodině Schliků a je tomu dodnes. Mají to i na zvonku.

article_photo

Sobčice. Svého času patři Albrechtu z Valdštejna. V současné době je v soukromých rukou a nový majitel provedl opravu a rekonstrukci. Jezdí sem na víkend jako jiní na chalupu.

article_photo

Tuř je další zámek v soukromých rukou. Pořádají se tu svatby a oslavy. Původně tvrz přestavěná Albrechtem z Valdštejna V 17-18 století patřil jezuitům.

article_photo

Státní zámek Opočno nabízí rozsáhlou sbírku zbraní ze všech koutů světa. Proslavená je také obrazárna. Jedním z vlastníků byl Adam Erdman Trčků, zavražděný spolu s Albrechtem z Valdštejna. Potom zámek získal rod Colloredo-Mansfeld, který se o něj dodnes soudí.

article_photoarticle_photo

Znárodněný zámek Nové Město nad Metují se opět vrátil do rukou původních majitelů. Během prohlídky lze zhlédnout autentické interiéry vrcholné secese kubismu a funkcionalismu, ale také trasu od půdy po sklep.

article_photo

Náchodský zámeček vršku kulatého a už mě má milá vezou, vezou z něho. Státní zámek nelze přehlédnout. Celý komplex má pět nádvoří.

article_photo

Ratibořice zdědila vévodkyně Zaháňská, známá z Babičky jako paní kněžna. Pekly se tu protinapoleonské pikle. Součástí oblasti je také mlýn a

article_photo

Staré Bělidlo. K mé velké radosti jsem tu i v dnešní době potkal vždy mnoho dětí.

article_photo

V nedalekém Kostelci jsem ochutnal místní specialitu.

article_photo

Kuks, perla českého baroka aneb i neřesti se dají obdivovat, zvláště když je vysochá Matyáš Braun. Jedním dechem je však třeba říci, že na začátku všeho byl kulturně osvícený hrabě František Antonín Špork.

article_photo

Dětěnice. Další z nemovitostí, které svého času vlastnil Albrecht z Valdštejna. Po roce 1948 byl majitel vystěhován a zámek zestátněn. Byla v něm zahradnická i zvláštní škola. V roce 1998 přešel do soukromých rukou a byl šetrně rekonstruován. Od roku 2000 je přístupný veřejnosti.

article_photo

Součástí destinace je pivovar, restaurace, hotel a středověké kolbiště, kde vládnou středověké mravy s pozoruhodným personálem.

article_photo

Hrad Kost s renesančním pivovarem byl nadobytný, pokud nebereme v úvahu vrápence, což je druh netopýrů. Podle pověsti se říkalo tvrdý jako Kost. Náročná oprava řeší problémy s odvodněním a stabilizace skalního masivu. Návštěvníkům ale zcela uzavřen není.

article_photo

Z ukázek středověkých mučení je pozoruhodné opatření proti alkoholikům.

article_photo

Zámek Sychrov, sídlo Rohanů. Jediný v České republice má klasické královské apartmá pro nejvýznamnější hosty. Součástí prohlídky je také expozice Zlatý poklad. Natáčela se tu pohádka Nesmrtelná teta.

article_photoarticle_photo

Frýdlant. Centrum panství Albrechta z Valdštejna. Rozsáhlý památkový celek je spojením středověkého hradu a renesančního zámku. Součástí expozice je Frýdlantský poklad a také sbírka dýmek.

article_photo

Tam kde se stýká, tam u Mělníka, tok řeky Labe s Vltavou...Zámek českých princezen. Pobývalo jich tu celkem 23. Ojedinělá je sbírka map všech evropských měst 17. století. Nelze opomenou také vinné sklepy.

article_photo

Lobkowiczský zámek Roudnice. Pobývalo tu mnoho významných alchymistů. V 2. světové válce sloužil jako kasárna německé armádě, po válce české. Do roku 2009 zde sídlila vojenská hudební škola.

article_photo

Panenské Břežany mají zámky dva. Na začátku 20. století je získal židovský podnikatel Ferdinand Bloch-Bauer, čímž byl za okupace osud obou předurčen. Tento horní zámek obýval K.H.Frank a dolní, který je v současné době nepřístupný, Reinhard Heydrich. Foto Zuzana Zajícová.

article_photo

Nejvýznamější český hrad, sídlo českých knížat, králů a presidentů. Dvakrát tu vladařil i císař svaté říše římské. Guinessova kniha rekordů praví, že největším obývaným hradem je Windsor, největším historickým hradem je ten náš. Symbol české státnosti, tradiční místo korunovace i věčného odpočinku českých panovníků. Jedinou zvláštností nejznámějšího pohledu je pták a

article_photo

v případě národního buditele, kazatele, trpitele Jana Husa také.

article_photo

Letohrádek Hvězda v půdorysu šesticípé hvězdy. Pokud chcete velkou slávu, můžete si jej pronajmout. Místo je známé především bitvou na Bílé Hoře.

article_photo

o kousek dál je památník tohoto neblahého střetnutí nestřetnutí. Dříve kraj panenský, dnes si skoro až sem můžete zajet tramvají.

article_photo

S nocí na krku je nejvyšší čas putování přerušit, dobře se vyspat a pak zase pokračovat dál.

article_photo

předešlá související fotoreportáž HRADY A ZÁMKY NA MORAVĚ

Autor: Jaromír Šiša | úterý 28.5.2019 9:14 | karma článku: 38.64 | přečteno: 1291x

Další články blogera

Jaromír Šiša

Svojanov, tajemný hrad českých královen, focený na všechny způsoby. I z nebe.

Nechal jej postavit Přemysl Otakar II. Po jeho smrti připadl vdově Kunhutě, která ho odkázala Záviši z Falkenštejna. Po té připadl koruně. Karlem IV. byl vyjmut jako hrad, který nesmí být vyveden z majetku koruny. Je to náš jediný

15.7.2019 v 8:07 | Karma článku: 32.65 | Přečteno: 710 | Diskuse

Jaromír Šiša

O tom, jak se do Šiklova mlýna sjeli motorkáři.

Šiklův mlýn je zábavní areál na Vysočině s westernovým městečkem. Jezdí tu Pacific expres, stanují indiáni a probíhá stylový program. Pro děti jako dělané. Poslední víkend v červnu sem bez rodičů zamířili i motorkáři.

4.7.2019 v 8:06 | Karma článku: 37.36 | Přečteno: 1338 | Diskuse

Jaromír Šiša

Doktor Emil Hácha, nešťastný prezident i člověk.

Nebylo těžší období, kterému by čelil jiný náš prezident. O to složitější je hodnotit jeho osobu, když si ani neumíme představit v jakém prostředí a pod jakým nátlakem vykonával svoje úřady. Od jeho úmrtí dnes uplynulo 74 let.

27.6.2019 v 7:05 | Karma článku: 36.89 | Přečteno: 776 | Diskuse

Jaromír Šiša

Neratov. Smutný začátek a pohádkový konec.

Na konci války kostel zasáhla střela opilého rudoarmějce. Velitel ho prý za to zastřelil. Z kostela zbyla jen ruina, časem stále churavějící a určená k demolici. Po roce 1989 se věcí ujali nadšenci, včetně faráře a už o rok

11.6.2019 v 8:35 | Karma článku: 39.23 | Přečteno: 2073 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Zuzana Zajícová

Prázdniny za všechny prachy

Je to zvláštní. Když jsme malí, čas se táhne a my toužíme být konečně větší, starší, dospělí. Abychom mohli chodit pozdě spát a nemuseli si čistit zuby, když se nám nechce.

15.7.2019 v 11:35 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 382 | Diskuse

Jaromír Šiša

Svojanov, tajemný hrad českých královen, focený na všechny způsoby. I z nebe.

Nechal jej postavit Přemysl Otakar II. Po jeho smrti připadl vdově Kunhutě, která ho odkázala Záviši z Falkenštejna. Po té připadl koruně. Karlem IV. byl vyjmut jako hrad, který nesmí být vyveden z majetku koruny. Je to náš jediný

15.7.2019 v 8:07 | Karma článku: 32.65 | Přečteno: 710 | Diskuse

Veronika Foglová

Neratov (4)

Zdravím Vás po týdnu a dnes si společně prohlédneme oratoř neratovského kostela, plnou zajímavých věcí. Začneme ale pramínkem, který najdete mezi kostelem a farou.

14.7.2019 v 20:06 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 305 | Diskuse

Iva Marková

Fotosloupek z Bajkalu II.

U řeky Kyngargy ....................................................................................

14.7.2019 v 19:37 | Karma článku: 18.03 | Přečteno: 345 | Diskuse

Iva Marková

Fotosloupek z Bajkalu

Na ostrově Olchon ..................................................................................

14.7.2019 v 18:34 | Karma článku: 17.71 | Přečteno: 303 | Diskuse
Počet článků 418 Celková karma 37.07 Průměrná čtenost 3573

64 let, ve volných chvilkách pro vlastní potěšení cestující, fotící a píšící.

Najdete na iDNES.cz