Jaromír Šiša

Vždyť se nic nestalo, jen 15.března 1939 obsadily německé jednotky zbytek Československa.

16. 03. 2017 9:59:30
Připomenout hlavně mladším generacím, černé skvrny našich dějin, do kterých jsou namočeni naši současní spojenci se v současné době nenosí. Připomínat by se ale mělo.

30.září 1938 byla podepsána Mnichovská dohoda. Přesněji diktát, předaný delegaci Československa v předpokoji bez její přímé účasti, který podepsali představitelé Anglie, Francie, Německa a Itálie. Dohodli se, že Československo postoupí Německu příhraniční území, tzn. Sudety, kde převažovalo osídlení obyvateli německé národnosti. Dokument byl podepsán stylem, Hitler si to přál, tak jsme to podškrábli. Britský ministerský předseda Neville Chamberlain dokonce už při výstupu z letadla mával jakýmsi cancem papíru a vykřikoval, že přivezl mír. Jak prozíravé. Ti prozíravější prohlásili...Charles de Gaulle...Kapitulovali jsme bez boje před drzými požadavky Němců a předhodili společnému nepříteli naše spojence Čechy nebo Winston Churchill...Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.

14.března 1939 odjel president Hácha požádat Hitlera o uznání práva naši samostatné existence a druhý den se vracel už do obsazené Prahy. 15.března vláda podala demisi, kterou Hácha nepřijal, a tak se přes noc stala vládou protektorátní.

Jako by nevlídné počasí onoho dne předznamenalo běh událostí. I když se tak někde stalo už den předem,15.března německá vojska začala oficielně obsazovat zbytek Čech a Moravy. Prý na žádost Háchy, aby Říše nad zbytkem území převzala ochranu.Lidé se to dozvěděli z rozhlasu za zvuku Smetanovy Vltavy. Aby také ne, když se podle slov Hitlera Československo nacházelo v chaosu a terorizuje soukmenovce. Odpoledne přijel vůdce na Pražský hrad, kde byl přijat se všemi vojenským poctami...od německých jednotek.

16.března vyhlásil Hitler Protektorát Čechy a Morava, 5.dubna přijel do Prahy první protektor Konstantin von Neurath a k moci se prodral jako státní tajemník nechvalně známý knihkupec Karl Hermann Frank. 21.září 1941 byl Neurath vystřídán Reinhardem Heydrichech.

Do mozaiky událostí dobře zapadne i vyhlášení samostatnosti Slovenského státu, což se stalo 14.března a zuřivý zastánce míru Neville Chamberlain prohlásil, že vznikem Slovenského státu došlo k zániku ČSR a Velká Británie není povinna garantovat její hranice.

27.dubna stanul v čele protektorátní vlády generál Eliáš a...pomáhal organizovat odboj. V den příchodu Heydricha byl tento statečný Čech zatčen, berlínským Lidovým soudem odsouzen k trestu smrti za odbojovou činnost a 19.června 1942 popraven...jako jediný premiér jiného státu, kterého Němci popravili.

7.května 2006 byl s všemi poctami pohřben i s manželkou v Národním památníku na Vítkově. Málo známe vlastní dějiny, natož svoje hrdiny.

tématicky GENERÁL ALOIS ELIÁŠ PŘEMYSL OTAKAR II.

Zvyšte článku karmu!
Autor: Jaromír Šiša | | karma: 43.58 | přečteno: 2153 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 60 příspěvků.
Poslední z 9. 4. 2017, 22:51

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz