Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidice. Neni smutnějšího psaní a focení.

28. 06. 2015 12:33:57
Nacistická ideologie udělala z lidí bestie. Důkazem a mementem mori byly, jsou a budou Lidice. Měly zmizet z povrchu zemského, stal se však pravý opak. Odkaz Lidic stále žije a stal se pro celý svět symbolem nacistické hrůzovlády.

Po atentátu na Reinharda Heydricha byla 10.června 1942 obec Lidice po rozkazu K. H. Franka vypálena a důkladně srovnána se zemí. Za tento čin se už viděl na Heydrichově místě. 173 mužů bylo zastřeleno okamžitě, později popravili i ty, kteří zrovna nebyli přítomni. Ženy převezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku a děti z velké většiny zavraždili.

Smutné putování začíná v nových Lidicích u Galerie.

a pokračuje ulicí nebo spíše alejí 10. června,

přes parkoviště až na samotné místo kruhového Památníku Lidice.

V průčelí oblouku jsou umístěny pískovcové reliéfy s názvem Osvobození žen z koncentračního tábora, Návrat do vlasti a Život v mírových Lidicích.

Východní křídlo tvoří Muzeum s multimediální expozicí s projekcí. Jsou tu umístěny fotky popravených a do stěny zaznamenány jména všech popravených. Smutné prohlížení a čtení.

Po sejití schodů kolem výstavní galerie Im Memoriam

se otevře celý areál. V katastru bývalých Lidic je tráva je pečlivě stříhána.

První zastavení je smutné ze všeho nejsmutnějšího. Patří lidickým dětem. Dnes tu stojí 42 dívek a 40 chlapců. Pokud se podařilo zjistit, tak s tváří z roku 1942.

Tragický osud lidických dětí lze pouze těžko popsat, emocí neni ani po letech zbaven žádný normální člověk. Devět jich bylo dáno na převýchovu do Německa. Sedm nejmenších bylo umístěno v Praze v německém dětském domově. Ostatní byly usmrceny výfukovými plyny v nákladních autech. Bylo jim od roku a půl do 14 let.

Dnes tu stojí 42 dívek a 40 chlapců. Jejich matky, babičky, tety...byly odvezeny do koncentračního tábora Ravensbrück. Po válce se vrátilo 143 žen a po vypátrání i 17 dětí.

Vzkazy do nebíčka jim tu zanechávají současní vrstevníci.

Dalším zastavením je světově známý symbol. Jméno Lidice nese mnoho měst po celém světě. Třeba v USA, Mexiku, Brazílii nebo Izraeli. Občas jsou tímto jménem křtěny i děti.

Na desce pod ním je napsáno.

Základy Horákova statku, kde bylo zastřeleno 176 místních muži. Popravčí četu přivezli z rodného města Heydricha.

Právě v těchto místech. Hrůzostrašná metodika barbarského činu jen vše dokresluje. Nejdříve byly na zeď umístěny matrace, aby odrážející kulky nezranily popravčí četu. Potom postupně před zastřelené nahnali další muže a popravčí četa učinila krok vzad...

Zde stála škola.

Navěky ji kropí slzami plačící žena.

Symbolicky jsem tu zastihl...školáky.

V těchto místech stál kostel. Základy jsou zachovány stejně jako u školy.

Na místě starého hřbitova jsou stále hroby.

S trvale obnovovanou vzpomínkou. Zde se smutná procházka

obrací na cestu zpět.

S pietním areálem sousedí naproti parkovišti Růžový sad. Převládá červená barva.

Na cestě nelze minout tento ukazatel. Do rozcestníku smutku ještě patří moravské Javoříčko, Český Malín na Ukrajině, Oradour-sur-Glane ve Francii, Ostrý Grůň na Slovensku, Marzabotto v Itálii a mnoho dalších míst, které nacisté ve své nelidské krutosti a pýše chtěli vymazat z mapa. Ostatně chtěli vyvraždit celé národy.

Jestli lze vůbec mít v této tísnivé atmosféře z něčeho radost, pak ze skutečnosti, že mladá generace nezapomíná. Je dobrým a hlavně častým zvykem, že novomanželé začínají svoji společnou pouť právě zde. Byl jsem také svědkem přítomné svatby.

Lidé v nových Lidicích už žijí svým současným životem, jako všichni ostatní. Aby to tak mohlo být i nadále, nesmíme zapomínat. Každý občan České republiky by měl toto místo navštívit a troufám si říct, že dobrovolně povinně...

Tématický článek o generálu Eliášovi

Autor: Jaromír Šiša | neděle 28.6.2015 12:33 | karma článku: 37.31 | přečteno: 1096x

Další články blogera

Jaromír Šiša

Putování Prahou aneb z Bílé hory stále z kopce až na Staroměstské náměstí.

Na historicky strastiplném putování mě na začátku ani na konci nic drastického nečekalo. Co se událo během mojí cesty už je vlastně taky historie, ale mnohem živější, veselejší a zdokumentovaná.

21.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 35.26 | Přečteno: 749 | Diskuse

Jaromír Šiša

Absence osobností a rozumu na pravici. Ze zoufalství padla volba naTopolánka.

Jaroslavu Kuberovi zakázala kandidovat manželka. To se u Petra Nečase nedalo předpokládat, tak volba padla na Mirka Topolánka, jehož aféry jsou více zapomenuty. Ale nejdříve bylo třeba zahrát divadlo a pověsit lidem bulíky na nos.

7.11.2017 v 9:08 | Karma článku: 44.63 | Přečteno: 5400 | Diskuse

Jaromír Šiša

Ostrava jako na dlani.

Moje předposlední návštěva Ostravy byla letitá a moc toho nepamatuji, ale dost na to, abych se po mnoha letech občas necítil skoro jako v Jiříkově vidění. Předsudky neplatí, Ostrava už není černá, ale čistá, zelená a plná změn.

2.11.2017 v 9:12 | Karma článku: 39.00 | Přečteno: 1516 | Diskuse

Jaromír Šiša

Babiš má napečeno i pro partnery. Záleží na tom, jaký budou mít hlad po moci.

Ve změti politických stran se hlasy lovily jako ryby v sádku. Ale ne zase až tak, aby se vítězové mohli okamžitě nabažit moci. Potřebují někoho, kdo nakonec překoná všechny delegované diety a začne se cpát taky.

24.10.2017 v 9:41 | Karma článku: 36.32 | Přečteno: 1259 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Jiří Stratil

Jak nedostavět Staroměstské náměstí? III

Tím, že budeme neustále čekat na ještě lepší řešení, vždy s výmluvou, že každý předložený návrh je málo, neboť neuspokojuje zájmy a potřeby všech.

22.11.2017 v 12:43 | Karma článku: 4.14 | Přečteno: 132 | Diskuse

Jan Řeháček

Za devatero fotkami (Islandské silnice)

Fotit ubíhající krajinu přes čelní sklo auta je jako test pozornosti. Něco zajímavého se objeví na obzoru a vy musíte během dvou vteřin popadnout foťák a prásk. Ale fotky ze silnic mám přesto rád pro jejich sjednocující motiv.

22.11.2017 v 9:09 | Karma článku: 13.61 | Přečteno: 236 | Diskuse

Zdeněk Huspek

Říjnové cyklofotofoto

Vraťme se o měsíc zpátky, kdy podzim zářil v plné své kráse. Ten den jsem na kole a s foťákem zajel k rybníku U dubu, kam si chodí posedět rybáři...

21.11.2017 v 21:08 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 256 | Diskuse

Lucie Plicová

Dolomitské železo v blízkosti Tre Cime di Lavaredo

Za první světové války tu vzduchem svištěly kulky v bojích o italsko rakouskou hranici. Dnes patří skalní masiv Drei Zinnen nebo li Tre Cime kompletně Itáli a láká turisty z celého světa.

21.11.2017 v 18:48 | Karma článku: 17.72 | Přečteno: 387 | Diskuse

Jiří Stratil

Jak nedostavět Staroměstské náměstí? II

Pasivitou a čekáním co bude dál. Je třeba v této věci stále vyvíjet jak tvůrčí úsilí, tak i úsilí různým způsobem podpůrné.

21.11.2017 v 9:59 | Karma článku: 4.79 | Přečteno: 158 | Diskuse
Počet článků 367 Celková karma 39.73 Průměrná čtenost 3529

61 let ve volných chvilkách pro vlastní potěšení cestující, fotící a píšící.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.