Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malinko zapomenutý velikán českých dějin, Přemysl Otakar I.

25. 08. 2015 11:37:12
V roce 1158 byl na českého krále korunován Vladislav II. Českou státnost to do výšin však nepovzneslo. Byl to spíš císařský projev díků za vojenskou pomoc. Nejednalo se tedy o významnou vlaštovku "evropského" vzestupu Přemyslovců.

Ono taky jakápak sláva, když se zrovna v tu dobu urodilo nebývalé množství uchazečů, kteří spolu vzorně bojovali o moc. Podle toho to také vypadalo. Ani Přemyslovi se nepodařilo vládnout napoprvé. Z jednotlivých knížat uvedu pouze Jindřicha Břetislava. Jediný kníže a zároveň biskup našich dějin a první dochovaný případ střetu zájmů.

Na svoji chvíli čekal Přemysl v klidném vyhnanství na dvoře míšenských Wetingů, kde mu přidali Otakar. Ani se nedivím, že se Němcům blbě vyslovoval. V jeho životě pak najdeme několik zvláštností. První byla, že se oženil z lásky s dcerou míšenského markrabího Adlétou. Vzácný a šlechetný jev v době, kdy sňatky byly především dynastickou politikou. Však jim otec nevěsty vyčinil, v té době byl Přemysl ještě ztracená existence. Vydrželo jim to dvacet let, než si, už jako mocný, vyhlídnul Konstancii, dceru uherského krále. Zlí jazykové špitali, že to nebyl ani tak dynastický svazek, jako druhá míza. Nevěsta byla totiž vyhlášená kráska.

V roce 1197 se stala další zvláštnost, jeho mladší bratr a současný kníže Vladislav Jindřich se na to podíval tak nějak chlapsky a uznal schopnosti staršího bráchy. Výsledkem byla dohoda. Přemysl povládne v Čechách, Vladislav na Moravě. Třetí zvláštnost nebo spíš vzácnost bylo, že dohoda nebyla nikdy porušena. Ty se přeci dodnes uzavírají jenom proto, aby mohli být ve vhodný čas porušeny.

V době vzestupu měl situaci Přemysl ulehčenou a k tomu se v ní dokonale orientoval. V lavírování byl mistr. V době bojů o císařský trůn si nechal postupně korunu potvrdit od obou soupeřících soků. Nejdříve od Filipa Švábského a o pět let později od jeho soupeře Otty Brunšvického. Dílo bylo skoro dokonáno, ale ještě chyběl nějaký komplexní rámec.

A jsme v roce 1212 u Zlaté buly sicilské, vydané novým hráčem na scéně. O římskou korunu se přihlásil sicilský král Friedrich II. a když byl podpořen papežem, měl Přemysl jasno. V očekávání pomoci vydal Friedrich slavnou listinu o české státnosti. Proč sicilská? Za prve byl králem Sicílie a za druhé...říšskou ještě neměl po ruce. V té době mu bylo 18 let, a tak neni zcela vyloučeno, že ji mazaný Přemysl jen podstrčil u piva k podpisu. Ať tak nebo tak, Přemysl svoje sliby dodržel a pomohl Friedrichovi k císařské koruně. Oba pak spolu udržovali trvalé přátelské vztahy, což je taky zvláštní, ne-li dokonce divný.

Bulla Aurea Siciliae slučovala a sjednocovala jednotlivé úmluvy do celku. (Papež Inocenc III udělil Čechám královský titul na věčné časy zvláštní bullou už roku 1204). V tom tkví největší význam. Dokument měl všechna potřebná razítka a Přemysl se stal nejenom králem s nezpochybnitelnou dědičností, ale od teď se každý český král stal i jedním ze sedmi kurfiřtů, kteří měli právo volit římského císaře. Dále listina určuje, že český stát je včetně markrabství moravského suverénním územím a nepodléhá říšským lénům.

Jaroslav Kosina ve svých Světových dějinách (vydaných v roce 1938)napsal...Friedrich II. Zlatou bulou potvrdil titul královský pro říši jeho na věčné časy, povinnosti k říši pozměnil tak, že podle libosti mohli panovníci čeští ke korunovačním jízdám císařů římsko-německým buď stavěti 300 jízdních oděnců, buď vykoupiti se z povinnosti této složením 300 hřiven stříbra, vzdával se investitury (uvedení do úřadu) biskupů českých, konečně pak ustanovil, že králové čeští nejsou povinni přisedávati říšským sněmům německých, leč konaly-li by se poblíž hranic českých.

Srozumitelnějšími slovy Jaroslav Čechura v knize Královská trilogie potvrzuje...Převratná byla skutečnost, že uvedení světští a duchovní vladaři písemně uznali svébytnost přemyslovského státu. Dědičná koruna se tak v podmínkách středověkého centralismu stala základním znakem politické suverenity.

Přemysl Otakar I. zemřel před Vánoci roku 1230 a jeho syn a následník Václav I. taky nebyl žádné ořezávátko. To už byla na obzoru doba a činy Přemysla Otakara II. a následně bitva na Moravském poli, kde poprvé dal o sobě významně vědět Habsburk viz zde.

A ze současnosti nabízím třeba fotoreportáž O pivu a guláši

Autor: Jaromír Šiša | úterý 25.8.2015 11:37 | karma článku: 35.96 | přečteno: 1137x

Další články blogera

Jaromír Šiša

Putování Prahou aneb z Bílé hory stále z kopce až na Staroměstské náměstí.

Na historicky strastiplném putování mě na začátku ani na konci nic drastického nečekalo. Co se událo během mojí cesty už je vlastně taky historie, ale mnohem živější, veselejší a zdokumentovaná.

21.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 35.26 | Přečteno: 748 | Diskuse

Jaromír Šiša

Absence osobností a rozumu na pravici. Ze zoufalství padla volba naTopolánka.

Jaroslavu Kuberovi zakázala kandidovat manželka. To se u Petra Nečase nedalo předpokládat, tak volba padla na Mirka Topolánka, jehož aféry jsou více zapomenuty. Ale nejdříve bylo třeba zahrát divadlo a pověsit lidem bulíky na nos.

7.11.2017 v 9:08 | Karma článku: 44.63 | Přečteno: 5400 | Diskuse

Jaromír Šiša

Ostrava jako na dlani.

Moje předposlední návštěva Ostravy byla letitá a moc toho nepamatuji, ale dost na to, abych se po mnoha letech občas necítil skoro jako v Jiříkově vidění. Předsudky neplatí, Ostrava už není černá, ale čistá, zelená a plná změn.

2.11.2017 v 9:12 | Karma článku: 39.00 | Přečteno: 1516 | Diskuse

Jaromír Šiša

Babiš má napečeno i pro partnery. Záleží na tom, jaký budou mít hlad po moci.

Ve změti politických stran se hlasy lovily jako ryby v sádku. Ale ne zase až tak, aby se vítězové mohli okamžitě nabažit moci. Potřebují někoho, kdo nakonec překoná všechny delegované diety a začne se cpát taky.

24.10.2017 v 9:41 | Karma článku: 36.32 | Přečteno: 1259 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pokorná Mirka

Politická korektnost versus skutečnost

Vězeni se dříve říkalo korekce. Korekce jako náprava. Korektnost chápu jako správnost. Politická korektnost by tedy byla politická správnost. A tady je vidět, že jde o nějakou specifickou správnost.

23.11.2017 v 10:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Marek Valiček

Já už tě nepustim, ty muj Helíku

Když se náhodou, po létech, potkají dvě kamarádky, nemusí to bejt vždycky o sounáležitosti a kafíčku se sachrem...

23.11.2017 v 10:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

René Melichar

Různá setkání lidského druhu aneb cizí hovory se neposlouchají

Nedělá se to. Je to krajně neslušné... Já to vím, ale nějak si nemohu pomoct. Prostě to nejde. Jsem zvědavý, často zírám na lidi kolem sebe, občas dokonce nastražím uši a poslouchám. Stydím se za to. Trochu.

23.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 104 | Diskuse

Tomáš Králíček

Franz Kafka - génius, manipulátor a obdivovatel pornografických obrázků

(Věnováno památce mé babičky) Jako kacířské a neuctivé se mohou především obdivovatelům Franze Kafky jevit některé pasáže z Kafkova života. Šlo ale o člověka jako každého jiného, tedy nejen s gloriolou, ale i s určitými neduhy.

23.11.2017 v 8:35 | Karma článku: 4.99 | Přečteno: 132 | Diskuse

Pavla Kolářová

Blbá nálada a voňavý perníčky

Tůdle! Vlezte mi všichni na záda. Letos ruším vánoce! A to se ozdobná světla na sloupech veřejného osvětlení ještě ani nerozsvítila, obchoďáky ještě nespustily koledy na plný pecky a já už mám blbou náladu. Něco je ve vzduchu...

23.11.2017 v 7:34 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 165 | Diskuse
Počet článků 367 Celková karma 39.73 Průměrná čtenost 3529

61 let ve volných chvilkách pro vlastní potěšení cestující, fotící a píšící.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.